6 trikov ako na angličtinu

Ako sa učiť

MAREC, 2020

27

Načo nám tá angličtina bude

Klasická odpoveď je, že ju potrebujeme do práce, či na cestovanie. Ja pridám niečo iné: viete koľko vzdelávacích kurzov, receptov, seriálov, či zábavy je po anglicky? Miliardy. Po slovensky? Málo. A to nehovorím, čo sa dá všetko nakúpiť (poznámka pre šopofilov a cestovateľov).

Navyše – americkí vedci dokázali (prepáčte narážku) –  že učenie jazyka pomáha predchádzať Alzheimerovi. Trápime si mozgové bunky, takže niečo na tom bude.

Benefity sú. Niet pochýb. 6 trikov ako na angličtinu, som dal dokopy preto, aby som Vám pomohol proces urýchliť.

1.5 slovíčka denne

Vedeli ste, že stačí len asi 500 slov a po anglicky sa dohovoríte? Nebude to žiadna filozofická debata, ale dohovoríte sa. Bonus: v tomto štádiu netreba v princípe žiadnu gramatiku. Poďakujme sa predkom a tvorcom jazyka anglického. Ak si na to dáte jeden rok,  500 slov = naučiť sa 1.5 slova denne.

A to určite zvládnete.

Poďme na to.

6 trikov, ako na angličtinu

1. Urobte si z učenia jazyka zábavu

Klišé? Pre človeka, čo všade vidí problém, určite klišé. Pre nás, čo sa seriózne chceme niečo naučiť – my si spôsob nájdeme. Najlepšia je hra. Na internete je ich veľa. Napríklad: ak máte osobného kouča, zahrajte si hru prvé písmeno (first letter)  na slová alebo na celé vety. Zabavíte sa.

2. Pravidelné opakovanie s odstupom času je Váš priateľ

Toto funguje. Mne už od študentských čias. Dokonca na to existuje vedecká teória.  Totiž, naša pamäť používa niečo ako “zabúdaciu krivku” a krátkodobo zabúda veci, ktoré zatiaľ považuje za nepodstatné, povedal pán Herman Ebbinghaus.

A preto je treba sa ku skôr naučeným veciam pravidelne vracať a potom, keď si mozog uvedomí, že to s tým slovíčkom myslíme vážne, zapamätá si ho dlhodobejšie.

3. Nájdite si –  seriózne –  aspoň malé kúsočky času na angličtinu a dodržte ich

Písal som vyššie o 1.5 slove denne! Chápete, tu sa nebavíme o tom, že musíte nad angličtinou sedieť hodinu alebo dve denne. Nie. Nájdite si 15-20 minút na ceste do práce, keď čakáte na kávu, pred spaním alebo kde Vám vyhovuje.

4. Vyskúšajte telku ako učiteľa

TV,  Netflix, HBO, to je úplne jedno čo – dôležité je, aby ste mali audio v angličtine. A k tomu si dajte titulky – pozor: tiež po anglicky.  Veľa učiteľov cudzieho jazyka používa túto metódu, ja som tiež jej zástanca, lebo aj mňa táto forma posunula a stále posúva výrazne dopredu.

Začnite niečím ľahkým, kde nie je veľa metafor a zložitého jazyka. Určite ľahký seriál telenovelového typu. Scenáre sa opakujú, situácie sa opakujú a tým pádom aj slovná zásoba a vyjadrovanie sa opakuje. Onedlho budete ovládať základné vyjadrovanie.

5. Nelámte si zbytočne hlavu pravidlami

Poznať gramatiku samozrejme treba a to špeciálne, ak ste na vyššej úrovni a potrebujete aj veľa písať. Čo som ale videl a zažil osobne v zahraničí a čo potvrdzujú  domáci anglicky hovoriaci? Oni sa správne frázy a časy učili cez napodobňovanie, opakovanie a tréning. Nie je preto dôvod, aby sme aj my, čo sa tento jazyk učíme ako druhý, nepoužili ten istý spôsob ako tí, ktorí ho majú ako svoj vlastný, no nie? Takže sledujte, napodobujte, opakujte, používajte, to je celé.

6. Nebojte sa zo seba urobiť hlúpeho: zahoďte svoje ego a choďte na to

Určite budete robiť chyby. Určite. Na 100 percent. A bude to nejaký čas trvať. Čím dlhšie to budete odkladať, tým horšie a tým dlhšie Vám bude trvať sa jazyk učiť. Preto začnite jazyk používať čím skôr. Hovorte, kde môžte. Píšte si, s kým môžte, zapojte sa do fór.  A nič sa nestane, keď sem tam poviete nejakú blbosť, určite sa druhá strana neurazí, skôr ocení snahu a podľa mojich skúseností aj väčšinou pomôže.

Verím, že Vám týchto 6 trikov ako na angličtinu pomohlo a pomôže. Naozaj z toho netreba robiť zložitú vedu, berte to ako zábavu, skúšajte angličtinu používať, kde sa len dá, pozerajte TV, opakujte si dokola slovíčka. Netreba veľkú časovú investíciu, ale verte že aj malá Vám ale pravidelne Vám prinesie ovocie skôr, ako by ste si mysleli.

Ak to chcete s angličtinou skúsiť, začnite už dnes!

Za opýtanie nedáte nič. Ozvite sa cez kontaktný formulár, Facebook alebo email. Prvá hodina je zdarma, takže je to bez rizika. Vyskúšate, či si sadneme ľudsky,  či Vám bude vyhovovať môj spôsob výučby. Verím, že Vám s angličtinou pomôžem a budete ju môcť využiť, kde potrebujete. 

„Každých päť minút sa počíta. 6 trikov, ako na angličtinu Vám naozaj pomôže. Verte, že Vás posunie dopredu. Ale musíte pridať disciplínu, správny prístup a čas.“

Every five minutes counts. 6 tricks on how to learn English will help you. Believe me, it will move you forward. But you need to add discipline, the right attitude and time to the mix.

Milan